U organizaciji JU Instituta za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo, a uz podršku Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, u Blagaju se održava četverodnevni seminar za direktore osnovnih i srednjih škola Kantona Sarajevo pod nazivom “Upravljanje kvalitetom i inovacije u odgojno-obrazovnom procesu”.
Riječ je o trećem po redu seminaru ovog tipa, koji se provodi kao dio kontinuirane institucionalne podrške razvoju liderskih kapaciteta rukovodnog kadra u obrazovnom sistemu Kantona Sarajevo. Cilj seminara jeste osnaživanje direktora u procesima planiranja, upravljanja i implementacije reformskih mjera u školama, kao i razmatranje aktuelnih tema u oblasti savremenog odgoja i obrazovanja.
Seminar je otvoren obraćanjima ministrice Naide Hota-Muminović i direktorice Instituta Senade Salihović.
“Ovo stručno usavršavanje je strateško ulaganje u vas kao lidere promjena. Ministarstvo ostaje opredijeljeno da zajedno gradimo sistem koji se razvija, uči i mijenja. Ulaganja u škole imaju puni smisao samo ako ih prate odgovorni i osnaženi direktori. Vi niste samo rukovodioci već lideri koji oblikuju kulturu škole i stvaraju ambijent u kojem djeca i mladi ne dolaze samo da uče već da pripadaju i rastu”, poručila je ministrica Hota-Muminović.
“Ovo je treći seminar ove vrste koji organizujemo u saradnji s Ministarstvom za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo znajući da upravo vi, kao rukovodstvo škola, nosite važnu ulogu u procesima unapređenja kvaliteta obrazovanja. Ovo vrijeme pred nas postavlja složene zahtjeve: Kako očuvati kvalitet a istovremeno biti inovativan, kako ostati sistematičan a otvoren za promjene”, istakla je direktorica Salihović, koja je ovom prilikom prezentirala ključne aktivnosti Instituta.
Prvi dan seminara predavanje je održala prof. dr. Amela Dautbegović, koja je govorila na temu “Psihološka dobrobit učenika kao strateški pokazatelj kvalitete obrazovanja”. Tema je posebno značajna jer Ministarstvo, kroz niz konkretnih mjera i strateških dokumenata, intenzivno radi na jačanju podrške učenicima u ovom segmentu, s ciljem izgradnje škola kao sigurnih, osnažujućih i podržavajućih sredina za djecu i mlade.
Tokom četiri dana seminara, kroz predavanja, radionice i panel-diskusije, učesnici će imati priliku razmijeniti iskustva i razmatrati aktuelne teme u vezi s unapređenjem kvaliteta obrazovanja, primjenom vještačke inteligencije, značajem psihološke dobrobiti učenika, samovrednovanjem škola, asistivnom tehnologijom i održivosti obrazovanja. Seminar će obuhvatiti i prezentaciju međunarodnih projekata i iskustava škola iz Kantona Sarajevo kroz Erasmus+ programe i inicijative za socijalnu inkluziju. U panelima će učestvovati i učenici, kao i predstavnici Vijeća roditelja KS.










