Učenici JU Prva osnovna škola i PU Srednja poslovna škola, Ilidža, posjetili su danas mjesto masovnog stradanja građana Sarajeva na mjestu DB Butmir, gdje su na prigodan način obilježili 30. godišnjicu od ubistva devet građana Sarajeva.
Dana 7. 5. 1995. godine, između 13:00 i 13:35 sati, s položaja Sarajevsko-romanijskog korpusa ispaljena je granata koja je eksplodirala pred ulaz u Tunel D-B (Dobrinja – Butmir), s butmirske strane, od koje je ubijeno devet i ranjeno dvanaest civila. Tunel je prokopan 30. jula 1993. godine ispod aerodromske piste i bio je jedini izlaz iz dijela Sarajeva koji je bio pod opsadom od jedinica Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike srpske. Prema prvobitnom izvještaju načelnika artiljerije Sarajevsko-romanijskog korpusa, dostavljenom Glavnom štabu Vojske Republike srpske, 11 dana prije ovog masakra, pred ulaz u Tunel D-B, trebale su biti lansirane dvije modifikovane aviobombe, ali je, usljed njihovog ogromnog razornog djelovanja, postojala mogućnost ugrožavanja „sopstvenih snaga i snaga UN“, te je načelnik artiljerije SRK-a, pukovnik Tadija Manojlović odustao od gađanja aviobombama ulaza u Tunel s butmirske strane. Jedanaest dana nakon pomenutog Izvještaja Manojlovića upućenog GŠ VRS-a, koji se odnosio na Planiranje dejstava teškim naoružanjem po neprijateljskim ciljevima u zoni SRK, granatirana je butmirska strana Tunela, gdje je počinjen ovaj masakr.
Ovi tragični događaji, kao i mnogi drugi slični zločini koji su se odvijali na oko 230 lokacija masovnih stradanja građana Sarajeva od 1992. do 1995. godine, podsjećaju nas na teške trenutke koje je grad i njegovi stanovnici pretrpjeli tokom opsade.
S tim u vezi, Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo u saradnji s Intitutom, protekle školske godine uključilo je pregled Obilježavanja godišnjica masovnih stradanja građana Sarajeva 1992. – 1995. godine u školski kalendar, a iste aktivnosti bit će nastavljene i tokom školske 2024/2025. godine
Ova inicijativa ima za cilj njegovanje kulture sjećanja i pamćenja, kako bismo osigurali da se teške lekcije iz prošlosti ne zaborave. Dvadeset odabranih lokacija masovnih stradanja građana Sarajeva dio su službenog protokola Kantona Sarajevo za ovu godinu, podsjećajući nas na civilne žrtve opkoljenog Sarajeva.
Istina o gradu pod opsadom mora se prenositi na buduće generacije kako bismo osigurali da se takvo zlo nikada više ne ponovi. Pamćenje ovih događaja ključno je za očuvanje mira i razumijevanja među ljudima te nas podsjeća na važnost solidarnosti i suosjećanja među zajednicama.





