1601 prekinuto djetinjstvo – sjećanje, poštovanje, obećanje vršnjaka Sarajeva

5. maj Sarajevo obilježava kao jedan od najtužnijih i najbolnijih dana u svojoj historiji – dan koji svake godine izaziva posebne emocije, dan koji budi empatiju, tugu, ali i odlučnost, u svima onima koji ovaj grad doživljavaju kao svoj. Sarajevo je grad u kojem je mladost jednom stala – baš onda kad je najviše željela da raste, da sanja, da voli.

Danas se sjećamo njih – djece čije su oči bile pune nade, čije su misli bile pune mašte, čije su ruke bile spremne da grade bolje sutra.

Sjećamo se mladosti koja je željela da Sarajevo oplemeni svojim znanjem, dobrotom i vjerom u čovjeka.

Sjećamo se snova o pravednijem svijetu, jednakosti, toleranciji, prijateljstvu i zajedništvu.

Oni nisu stigli da odrastu. Njihovi hobiji su prekinuti, druženja su presječena, a djetinjstvo im je oduzeto bez pitanja, bez razloga, bez milosti.

Hiljadu šest stotina i jedno dijete.

1601 nevina duša.

1601 ime, lice, osmijeh, san.

1601 neispričana priča.

To nisu brojevi. To su djeca. Naša djeca. Djeca Sarajeva.

Zauvijek su ostali ovdje – u svom gradu, u našem pamćenju, u našem amanetu.

Oni su ovdje – u očima svojih roditelja, u uspomenama svojih drugara, u ritmu ovog grada, u svakom njegovom dahu.

Zato smo posebno ponosni na program koji su danas izvela djeca predškolskih ustanova, učenici osnovnih i srednjih škola Kantona Sarajevo – i odali duboku i iskrenu počast ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva, a u organizaciji Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva, Instituta za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo, Vlade Kantona Sarajevo, Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, JU Djeca Sarajeva, JU OŠ Edhem Mulabdić, Osnovne muzičke škole Ilidža, Osnovne muzičke škole Mladen Pozajić, Osnovne muzičke i baletske škole Novo Sarajevo, Osnovne škole Ćamil Sijarić, JU Srednja muzička škola Sarajevo, JU Prva bošnjačka gimnazija, JU Prva gimnazija, JU Druga gimnazija, JU Treća gimnazija, JU Četvrta gimnazija, JU Peta gimnazija, JU Gimnazija Dobrinja, te JU Katolički školski centar. Posebno zahvaljujemo školama koje su danas bile podrška i omogućile učenicima da prate ovaj program. Više od 5.000 učenika je bilo na jednom mjestu, više od 5.000 onih koji će pamtiti i prenositi, da se nikada ne zaboravi 1601 prekinuto djetinjstvo.

Kroz pjesmu, ples, pokret i stih, njihovi vršnjaci su danas progovorili u ime onih koji to više ne mogu – ali čije prisustvo i dalje živi među nama.

Povezane vijesti

Prijavi korupciju