Obilježavanje masovnog stradanja građana Sarajeva
Učenici JU OŠ „Fatima Gunić“, JU OŠ Aleksa Šantić, JU Srednja škola za okoliš i drvni dizajn i PU Maarif Schools of Sarajevo, posjetili su danas mjesto masovnog stradanja građana Sarajeva na Trgu ZAVNOBIH-a kod broja 18., gdje su na prigodan način obilježili 31. godišnjicu od ubistva učiteljice Fatime Gunić i njenih učenika. Iako je vikend obično vrijeme odmora, naši posvećeni učenici, zajedno sa svojim nastavnicima, odvojili su vrijeme da se prisjete i odaju počast žrtvama tragičnih događaja iz perioda opsade Sarajeva.
Dana 9. 11. 1993. godine u 10:50 sati iz pravca dijela naselja Nedžarići koji je bio pod kontrolom Sarajevsko-romanijskog korpusa ispaljena je granata koja je eksplodirala na Trgu ZAVNOBiH-a 18-20, u naselju Ali-pašino Polje, ispred prizemnog dijela zgrade gdje su privremeno bile smještene prostorije Osnovne škole „Prvi maj“. Granata je pala ispred betonskih ploča kojima je bio zaštićen ulaz u učionicu, a geleri su prošli kroz šupljine na sastavu tih ploča i uletjeli u razred. U trenutku pada granate u improvizovanoj učionici održavao se posljednji čas (bosanskog jezika) za treće razrede, dok su se učenici prvih razreda nalazili ispred „učionice“ jer im je nastava trebala početi u 11 sati. Među učenicima trećeg razreda, u vrijeme trajanja časa, ubijeni su Adis Mujala, Vedad Mujkanović i njihova učiteljica Fatima Gunić. Među učenicima prvog razreda, koji su se nalazili ispred učionice, ubijen je Feđa Salkić. Istom granatom ranjen je dvadeset jedan civil. Pet minuta poslije ovog masakra (9. 11. 1993. u 10:55 sati), ispred Mjesne zajednice Jedinstvo, na Trgu Rade Končara 9 (Trgu nezavisnosti 9) eksplodirala je granata, usljed čijeg su rasprskavajućeg dejstva ubijena četiri, a ranjeno sedam civila.
Ovaj tragični događaj, kao i mnogi drugi slični zločini koji su se odvijali na oko 230 lokacija masovnih stradanja građana Sarajeva od 1992. do 1995. godine, podsjećaju nas na teške trenutke koje je grad i njegovi stanovnici pretrpjeli tokom opsade.
S tim u vezi, Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo u saradnji s Intitutom, protekle školske godine uključilo je pregled Obilježavanja godišnjica masovnih stradanja građana Sarajeva 1992. – 1995. godine u školski kalendar, a iste aktivnosti bit će nastavljene i tokom školske 2024/2025. godine
Ova inicijativa ima za cilj njegovanje kulture sjećanja i pamćenja, kako bismo osigurali da se teške lekcije iz prošlosti ne zaborave. Dvadeset odabranih lokacija masovnih stradanja građana Sarajeva dio su službenog protokola Kantona Sarajevo za ovu godinu, podsjećajući nas na civilne žrtve opkoljenog Sarajeva.
Istina o gradu pod opsadom mora se prenositi na buduće generacije kako bismo osigurali da se takvo zlo nikada više ne ponovi. Pamćenje ovih događaja ključno je za očuvanje mira i razumijevanja među ljudima te nas podsjeća na važnost solidarnosti i suosjećanja među zajednicama.