Seminar za direktore i direktorice osnovnih i srednjih škola Kantona Sarajevo:

Čemu nas uči kvalitet? Visoki standardi: Inovacije i Kvalitet u obrazovanju

Drugo stručno savjetovanje za direktore i direktorice osnovnih i srednjih škola Kantona Sarajevo u organizaciji Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo i Javne ustanove Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo održano je u Hotelu “Mellain” u Tuzli od 2. do 5. jula 2024. godine.

Glavni cilj stručnog savjetovanja Čemu nas uči kvalitet? Visoki standardi: Inovacije i Kvalitet u obrazovanju bio je upoznavanje direktora i direktorica s procesom samovrednovanja i vanjskog vrednovanja kvaliteta rada škola te razvijanjem instrumenata za provjeru kvaliteta.

Prvog dana seminara uvodna obraćanja imale su Naida Hota-Muminović, ministrica za odgoj i obrazovanje, i Senada Salihović, direktorica Instituta. Predavanje na temu Primjena glumačke prakse u nastavnom procesu održala je glumica Selma Alispahić.

Drugog dana seminara radnici Instituta moderirali su rad devet fokus grupa na temu Samovrednovanja i vanjskog vrednovanja kvaliteta rada škola, nakon čega su direktori prezentirali prijedloge standarda kvaliteta za različite oblasti, ciljeve utvrđivanja kvaliteta i definirali instrumente provjere kvaliteta za samovrednovanje/vanjsko vrednovanje kvaliteta iz odabranih oblasti.

Izlaganje na temu Emocionalna pismenost imala je dr. Tamara Efendić. Održan je panel pod nazivom: Održivost: prilike u BiH, na kojem su sudjelovali učenici Rejjan Jašarević, Muhamed Mulaosmanović i Arnel Seferović, profesor Faris Njemčević i predstavnice Vijeća roditelja Kantona Sarajevo Elma Dizdarević i Selma Sahačić. Panel je moderirala Irma Kaltak Kapo.

Trećeg dana seminara realizirana su sljedeća predavanja:

  • Primjena savremenih koncepata menadžmenta u funkciji unapređenja rada u osnovnim školama Kantona Sarajevo, Dženita Čehajić-Kulo, direktorica JU OŠ “Srednje”
  • Unapređenje profesionalnog razvoja direktora osnovnih i srednjih škola, Lejla Tuzlak
  • Razumna prilagodba, Sevdija Kujović
  • Održivost: Od čega je škola?, Zulejha Šabić-Zatrić
  • Preduzetništvo: Šta pokreće svijet?, Suad Ećo.

Posljednjeg dana seminara Merdža Handalić-Plahonjić imala je izlaganje na temu EU integracija Bosne i Hercegovine – prilike za obrazovne ustanove, nakon kojeg su direktori osnovnih i srednjih škola prezentirali sljedeće primjere dobre prakse:

  • Saradnja škole s roditeljima, Dženita Kurtović, direktorica JU OŠ “Šip”;
  • Mobilnost učenika i nastavnika, Emilija Martinčević, direktorica JU Srednja škola za saobraćaj i komunikacije;
  • BOSEPO (Bosnian Science Project Olympiad), Hermin Kapetanović, direktor PU Richmond Park International Secondary School;
  • Primjer dobre prakse na časovima biologije, Senad Alić, direktor Gimnazije SSST.

U okviru team building aktivnosti organiziran je obilazak Tuzle i posjeta Srebreniku.  

Značaj održavanja seminara za direktore i direktorice osnovnih i srednjih škola je višestruk, tim prije što su, osim programom predviđenih tema stručnog usavršavanja, učesnici imali priliku da međusobno razmijene ideje za poboljšanje saradnje i razvoja profesionalne zajednice koja je nosilac aktivnosti na unapređenju odgojno-obrazovnog procesa.

Na seminaru je učestvovalo 90 direktora i direktorica osnovnih i srednjih škola, 13 predstavnika Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, 2 predstavnika Vijeća roditelja Kantona Sarajevo i 20 radnika Instituta.